JAK ZACZĄĆ PRAKTYKĘ Z NAMI?
ZAZEN (MEDYTACJA SIEDZĄCA) Zapraszamy do zendo w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, oraz do Ośrodka Sangi Kannon w Kącikach, a także na wyjazdowe odosobnienia weekendowe wraz z grupą z Nowej Soli, praktykującej w Wężyskach k. Krosna Odrzańskiego.
Zazen w poszczególnych ośrodkach - terminy i adresy.
PYTANIA ? Zapraszamy do kontaktu:
Ośrodek w Gdańsku: hoshi Ewa Kaian: ewa@pustka.pl i Krzysztof Tenkyo: tel. 506 045 061.
Ośrodek w Warszawie: roshi Jerzy Kuun - 601 207 708, roshi Mikołaj Uji - malgorzata.sieradzka@gmail.com
Podstawowa instrukcja do medytacji zen w pozycji siedzącej - jak usiąść w zazen w zendo
1. Usiądź na przedniej części poduszki.
2. Ułóż nogi tak, abyś mógł je utrzymać przez dłuższy czas nieruchomo. Ciężar ciała rozłóż równomiernie pomiędzy trzy punkty: dwa kolana dotykające podłogi i siedzenie oparte na poduszce. Jest kilka sposobów ułożenia nóg, np. siad klęczny lub siad skrzyżny, z których najszlachetniejszy to pełny lotos, gdy układamy prawą stopę na lewym udzie, a lewą na prawym. Zbyt trudne? A więc usiądź w półlotosie - lewa stopa na prawym udzie a druga na podłodze podsunięta blisko krocza. Możesz również siedzieć z obiema stopami w tej pozycji. Jeśli i to jest trudne, usiądź na krześle - byleś siedział z wyprostowanym kręgosłupem (brzuch lekko wypchnięty do przodu).
3. Rozprostuj i wyciągnij do góry kręgosłup. Wypchnij dół pleców nieco do przodu, "otwórz" klatkę piersiową, głowę trzymaj prosto. Lekko pokołysz chwilę tułowiem na boki, niech ruchy stają się coraz mniejsze, aż w naturalny sposób zatrzymasz się w bezruchu.
4. Spuść wzrok i utrzymuj go w odległości około metra przed sobą, nie skupiając go na żadnym szczególnym punkcie. Oczy niech będą półprzymknięte.
5. Ułóż lewą dłoń grzbietem w dół we wnętrzu prawej dłoni i łącząc lekko czubki kciuków uformuj owal w płaszczyźnie pionowej. Przysuń dłonie do brzucha, kilka centymetrów poniżej pępka.
6. Na początku zrób kilka głębokich oddechów, później oddychaj naturalnie. Środek ciężkości i oddech przesuną się same do podbrzusza.
7. Siedź nieruchomo i koncentruj uwagę na oddechu, Śledząc go, wczuwając się w niego albo licząc wdechy i wydechy - w cyklach do dziesięciu. Jeśli skupienie odejdzie, nie zniechęcaj się, zacznij od nowa - z czasem okresy uwagi i skupienia wydłużą się.
8. Bądź w pełni obecny, przytomny i uważny, tak uważny jak tylko możliwe, jakbyś szedł po linie nad przepaścią.
9. Pozwól myślom i emocjom przepływać. Nie angażuj się w nie, ale również nie próbuj ich tłumić. Obserwuj je jak krajobraz przepływający za oknem pociągu lub jak chmury na niebie.
10. Na zakończenie zazen gdy usłyszysz dzwonek, pokołysz lekko ciałem w prawo i w lewo. Wyprostuj nogi i upewnij się, że masz w nich czucie zanim wstaniesz.
Opracowanie: Jurek Kuun i Andrzej Krajewski, Agencja Wydawnicza Jacek Santorski & Co
Obszerniejszą instrukcję do medytacji znajdziesz w zakładce zazen.
WIĘCEJ INFORMACJI O RÓŻNYCH WYDARZENIACH ZNAJDZIESZ W
2 DNIOWE ZAZEN - weekendowe odosobnienia
PUBLICZNA MOWA DHARMY - można po prostu przyjść i posłuchać. Wskazówki związane z wchodzeniem do zendo, dane teleadresowe i godziny praktyki, znajdziesz w zakładkach dotyczących poszczególnych Ośrodków oraz w Kalendarium.
WPROWADZENIE DO ZAZEN - można zapisać się mailowo na któreś ze spotkań pt.: Wprowadzenie do zazen. Jest ono cyklicznie prowadzone przez wieloletnich uczniów Mistrza Zen, Roshiego Kwonga, polskich Nauczycieli Dharmy - Hoshiego Jerzego Kuuna i Hoshi Ewę Sanko - w zendo w Warszawie, oraz mnicha Zen Jarka Kaiin - w zendo w Gdańsku.
ORIOKI - prastary rytuał spożywania posiłków w Zen.
ODOSOBNIENIA - Jeśli zechcesz uczestniczyć w dłuższym odosobnieniu, Sangha Kannon organizuje je latem i zimą. W Kalendarium znajdziesz terminy letniego, 3 tygodniowego zwanego Ango, podczas którego odbywa się tygodniowe sesshin (czas intensywnej praktyki, dosł. sesshin oznacza: dotknąć umysłu), oraz zimowego - tygodniowego, związanego z Rohatsu - czasem upamiętniającym rocznicę oświecenia Buddy Shakyamuniego.
MEDYTACJA CHRZEŚCIJAŃSKA - nasz Mistrz i Nauczyciel - Roshi Jakusho Kwong od ponad 25 lat utrzymuje kontakt z ośrodkami medytacji chrześcijańskiej w Polsce. Wieloletni uczeń Roshiego Jakusho Kwonga i Nauczyciel Zen - Hoshi Mikołaj Uji Markiewicz prowadzi coroczne, 4 - dniowe odosobnienia medytacyjne, w Ośrodku medytacji chrześcijańskiej w Lubiniu.