Nauczyciele

Roshi Jakusho Kwong – Mistrz Jakusho Kwong nosi tytuł roshi – czcigodny nauczyciel. Urodził się w 1935 roku w Santa Rosa w Kalifornii. W 1959 roku zaczął praktykować pod kierunkiem roshiego Shunryu Suzukiego. Znany jest jako autor bestsellera „Umysł zen, umysł początkującego”. W 1970 roku roshi Kwong został ordynowany na mnicha, a w 1973 w hołdzie zmarłemu roshiemu Suzukiemu powołał do życia Sonoma Mountain Zen Center, którego opatem pozostaje do dziś. Roshi Kwong ukończył swój formalny trening zen i otrzymał przekaz dharmy z rąk Hoitsu Suzukiego, syna Shunryu, w świątyni Rinso-in w Japonii w roku 1978. Stał się tym samym spadkobiercą dharmy w linii przekazu roshiego Suzukiego. Naucza w Stanach Zjednoczonych, w Polsce i na Islandii. Regularnie odwiedzał Klasztor Benedyktynów w Lubiniu i spotykał się tam z o. Janem Berezą OSB, założycielem Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej i medytującymi z nim chrześcijanami. Z klasztorem w Lubiniu roshi Kwong utrzymuje związek do dziś. W Polsce roshi spotykał się też co roku z Jackem Kuroniem. Jest autorem książki „Bez początku, bez końca” wydanej w 2005 roku przez Świat Książki oraz nieprzetłumaczonej jeszcze na język polski „Mind Sky: Zen Teaching on Living and Dying” wydanej w 2020 przez Wisdom Publications.

Mikołaj Uji Markiewicz – nauczyciel medytacji, uczeń roshiego Kwonga mistrza zen i opata Sonoma Mountain Zen Center. Roshi Kwong w roku 2006 nadał Ujemu tytuł hoshiego – nauczyciela dharmy. W listopadzie 2015 otrzymał przekaz dharmy roshiego Kwonga. Regularnie spotyka się z medytującymi w ośrodkach medytacji chrześcijańskiej, m.in. w Lubiniu. 7 maja 2016 roku w Kącikach odbyła się Ceremonia Górskiego Tronu. Było to zwieńczenie Ceremonii Przekazu, odbywających się wcześniej w Japonii i na Górze Sonoma. W obecności ponad 150 Gości roshi Kwong uroczyście przekazał Mikołajowi Uji Markiewiczowi funkcję Opata Sanghi Kannon w Polsce.  Istnieje możliwość odbycia spotkania z Ujim. Więcej info na: https://www.uji.pl

Jerzy Kuun – uczeń roshiego Jakusho Kwonga od 1988 roku, nauczyciel dharmy od 2011 roku. W sierpniu 2019 roku otrzymał przekaz dharmy od roshiego Jakusho Kwonga. Jego imię oznacza „Pusty Obłok”.

 

Ewa Kaian Kochanowska – mniszka oraz nauczycielka.  Kaian została Hoshi (Strażniczką Dharmy/Dharma Holder) w 2016 roku.

 

 

 

 

Jarek Kaiin Chybicki – mnich oraz nauczyciel dharmy (hoshi). Wyświęcony w roku 2012. Praktykuje zen od 30 lat. Na co dzień mieszka w Gdańsku. Autor wielu publikacji m.in „Uważna fotografia” oraz „Skup się”. Kaiin został Hoshim (Strażnikiem Dharmy/Dharma Holder) w 2016 roku.