Po Ango 2023

Nasze coroczne letnie odosobnienie zakończyło się 22 lipca tradycyjnym mondo znanym też jako „dialog Dharmy”. Jest to intymne dharmiczne spotkanie z Shuso i ze swoją prawdziwą naturą. Uczestnicy otrzymują możliwość zadania ważnego dla siebie pytania. Nie musi być ono logiczne, nie trzeba go nawet rozumieć. Może być niewerbalne. Ważne natomiast jest, aby czuć, że dotyka ono ważnej kwestii i pochodzi z głębi serca.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom 1, 2 i 3 tygodnia. W sumie było nas około 30 osób. Każdy tydzień był inny. Wdzięczna i dźwięczna przyroda Kącikowa wspierała nas w praktyce. Niewątpliwie przez te trzy tygodnie patronowała nam autorka tematu wybranego przez Shuso (główną uczennicę) – Mugai Nyodai, pierwsza znana mistrzyni zen w Japonii.

Oto Eko napisane przez Shuso na zakończenie okresu praktyki:

Natura buddy przenika caly wszechświat
istniejąc właśnie tutaj, właśnie teraz!
Śpiewając Maha Prajna Paramita Sutra Serca i ofiarowując światło, kwiaty i kadzidło, zasługi tego dedykujemy:
Przebudzonej naturze wszystkich stworzeń
Naszemu pierwotnemu nauczycielowi Buddzie Sakyamuniemu
Mahaprajapati Gotami która dzięki niestrudzonym wysiłkom i wielkiemu współczuciu uczyniła wyświęcanie kobiet możliwym.
Wszystkim kobietom i mężczyznom znanym i nieznanym, których wysiłki, współczucie i szczera praktyka przyczyniły się do przekazywania lampy Dharmy przez wszystkie wieki aż do dziś.
W szczególności Mugai Nyodai Daiosho – pierwszej znanej kobiecie w historii japońskiego zen rozpoznanej jako prawowita spadkobierczyni Dharmy, założycielce Światyni Keiaiji.
Oby jej szczera i wytrwała praktyka niczym księżyc, inspirowała wszystkie czujące istoty do urzeczywistnienia Natury Buddy. 
Oby już żadna kobieta ani mężczyzna nie musieli się oszpecać, by móc pozostać na Drodze. 
Wszystkim ptakom, drzewom, pieskom, kretom, komarom, gzom , kroplom deszczu, promieniom słońca i innym stworzeniom i zjawiskom, wspierającym naszą praktykę.
Obyśmy rozpoznali siebie w odbijającym się księżycu i przepływających chmurach.
Niechaj przenikające światło rozproszy ciemności ignorancji, niech cała karma zostanie unicestwiona, a umysł – kwiat rozkwita wieczną wiosną.
Obyśmy prawdziwie zrealizowali nasze szczere ślubowania manifestowania Drogi Buddy. 

Zdjęcie na zakończenie Ango 2023 w Kącikach.

Shuso Myoju z roshim Ujim oraz roshim Kuunem.

WIĘCEJ ZDJĘĆ OBEJRZYSZ TUTAJ